Displayli Sıcaklık Kontrol Devresi ( PIC16f628 ds18b20 Kullanılmıştır.)

Devrede ısı sensörü olarak Ds18B20 kullandım. 3 dijit 7 seğment display ile ekranda gösteriyor. 0 ile 99.9 aralığını gösterebilmektedir. Devre ayarladığımız set değerinin altına indiği zaman röleyi devreye alacak şekilde tasarlanmıştır. Set değeri 0.1 derece hassasiyetindedir. Elektrikli ısıtıcı veya kombi kullanımına çok uygundur.

 

Devrede ek olarak birde tolerans ayarı var. Belki sıcaklığın set değerinin altına inerinmez rölenin çalışmasını engellmek için böyle bişey ekledim. Bir nevi sıcaklık alt sınırı gibi. Tolerans ayarı olmasaydı ısıtıcı (Vs.) çok sık devreye alınıp devreden çıkarılacağı için enerji tüketimini arttır ve röle kontaklarının çabucak erimesine sebeb olabilir.

 

Ayarladığımız değer kadar sıcaklığın düşmesini bekleyip sonra röleyi çalıştırır. Sonra sıcaklık set değerine ulaşınca röle devreden çıkar. 0 ile 5 derece arasında 0.1 derece hasasiyetinde ayarlanabilir.

 

Tüm değerler hafızaya kaydedilir. Elektrik kesilsede hafızadan silinmez. Devre mutiplex olarak çalışıyor. Yani en az aktif elemanlar ile devreyi kurdum.

Set ayarı şöyledir:

Devre ana çalışma modundayken Set butonuna basınız. Ekranda kısa bir set yazısı göründükten sonra set değeri ekrana gelir. Sıcakllığın virgülden sonraki hanesi yanıp sönmeye başlar. Yukarı ve aşağı butonlarıya sıcaklık ayarlanır. Yukarı ve aşağı butonlarına belli bir süre basılı tutarsanız hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Set değeri ayarlamasını yaptıktan sonra set tuşuna basarak bir sonraki ayar olan tolerans ayarına girilir. Aynı şekildede buradada 0 ile 5.0 arasında derece cinsinden bir değer girilir. Bu tolerans ayarıdır. Burada girdiğimiz değer kadar sıcaklığın düşmesi beklenir. Ayarlama yapıldıktan sonra menu tuşuna basılarak ana çalışmaya dönülür.

PCB yi dosya içerisine ekliyorum. Yollar epeyi ince oldu. Belki Amatörler için ütüyle basmak zor olabilir.

 

Devreye ait proteus ares, isis şema pcb ve kaynak picbasic kod dosyaları burdan indirebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 


“Displayli Sıcaklık Kontrol Devresi ( PIC16f628 ds18b20 Kullanılmıştır.)” için 1 Yorum Var

Yorum Yaz