Ldr li Işıklı Ortamda Çalışan Fan Kontrol Devresi

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımda bu dönem sistem analizi dersi için kendi yaptığım projeyi sizlerle paylaşacağım

Giriş:

LM748 opamp ile yapdığımız bu devrede ışığın şiddetine göre fanın çalışıp çalışmayacağını ayarlıyoruz. Devre üzerinde bulunan potansiyometre yardımıyla fanın hangi ışık şiddetinde çalışağı belirlenir. Potun dirençi çok artırılırsa ışık şiddetide o kadar yüksek olması gerekir.  Bu devrede LDR,  potansiyometre (100k), opamp ( LM748), 12V röle, 12V dc fan, 7812, çeşitli dirençler, diyot ve 2N2222 transistör kullanılmıştır.

Sistemin Çalıştırılması:

LDR ışıklı bir ortamda tutulur ışığın şiddetine göre potansiyometre ayarlanır. Işık istenilen seviye geldiği zaman opamp devreye girer ve transistörü tetikler transistörün tetiklenmesi sonuçu röle transistör üzerinden şaşe gerilimini alır ve tetikler tetikleme boyunca fan devre üzerindeki besleme ile çalışmaya başlar. Işık azamaya başlayınca devre opamp üzerinden tetiklemeyi bırakır. Röle şase gerilimini alamaz tekrar kendini bırakır. Rölenin kendisini bırakması sonucu fan şase gerilim alamaz ve durur.

DEVRENİN İSİS ŞEMASI:

DEVRENİN ARES ŞEMASI

 

Devreyi bizzat kendim yaptım herhangi bir yerden alıntı değildir. Sorunsuz olarak çalışamktadır.Rf dirençini elimde 150k olmadığından 100k kullandım. Herhangi bi sıkıntı çıkarmadı. Devreyi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Devrenin isis ve ares dosyalarını aşağıdan indirebilirsiniz.

Ares ve isis dosyalarını indirmek için burayı tıklayınız


Yorum Yaz