PIC16F84 tuşlu sesli şifreli kilit devresi

Devrenin Özellikleri Şunlardır:

1- Şifreleyici devre PIC 16F84 ile yapılmıştır. Montajı kolay ve maliyeti düşüktür.

2- Bu devrede PIC 16F84’ün EEPROM hafızasını kullandım.Bundan dolayı yazdığımız şifre PIC 16F84’ün besleme enerjisi kesildiğinde kaybolmaz.

3- PIC 16F84’ü şebekeden gelebilecek parazitlerden korumak için filtre düzeneği son derece gereklidir.Aksi halde EEPROM hafızası bozulur veya PIC resetlenir.

ÖNEMLİ NOT : Devrenin +5v beslemesine anahtar bağlamayın .Çünkü anahtara basılma sırasında kontak sıçraması oluşur. Bu sıçrama PIC 16F84’ün EEPROM hafızasını etkiler.

4- Yazdığımız şifreyi defalarca değiştirebilir, 1 ile 10 haneli sayılar yazabiliriz.

5- Şifreyi sadece 3defa yanlış girme hakkımız var . 3. defa yanlış girersek devre kilitlenir ve pin 2 kodunun girilmesi gerekir. Pin 2 kodu girildikten sonra şifre tekrar yenilenir .

6- program açık unutulursa otomatik kapanır. ( ayrıntılar kullanma kılavuzu madde 6 ‘da )

UYARI : PIC 16F84 ‘e en az 8MHZ kristal kullanınız

KULLANMA KILAVUZU :

1- Filtre bobini ve kondansatörler mutlaka gereklidir bunların değerleri şunlar:

kutusuz kondansatörler 100n 63v

kutuplu elektrolit kondansatör 220mf 16v veya 470mf 16v

filtre bobini 0,5mm izoleli telden halka biçimindeki Ferit nüveye 10 tur sarılmalı.

2- Devreye ilk enerji verildiğinde RB6 ‘ya bağlı LED2 kısa bir süre yanar ve söner.

3- PIC ‘i ilk defa çalıştırıyorsanız RB7’ye bağlı yeni şifre yaz uyarı LED1 Yanar.Bu sırada kullanacağımız şifreyi yazarız. Yeni Şifreyi yazdıktan sonra “#” tuşuna basarız.

DİKKAT:PIC ‘e sadece 1 ile 10 haneli bir sayı yazabiliriz.10 haneli sayı tamamlanırsa buzzer sürekli ikaz verir.Bundan Sonra “#” tuşuna basıp şifre yazma işi tamamlanır.

4- Kilidi açmak için önce “ *”tuşuna basarız.Sonra LED2 sürekli yanar .Bu sırada şifremizi gireriz .son olarak “#” ye basarız .Şifre doğru girilmişse RB0 ‘a bağlı LED4 Yanar.Röle enerjilenir. Şifre yanlışsa RB5 ‘e bağlı LED3 yanar ve geri söner. 3 defa yanlış şifre girildiyse LED3 ile LED2 birlikte sürekli yanar. Bu durumda pin 2 kodu girilir .

5- kilidi kapatmak veya şifreyi yazmaktan vazgeçmek için “ *”tuşuna basarız

6- PIC ,başla işlemi yapıldıktan sonra 2 dakika çalışır otomatik olarak ana programa döner. Başla işlemleri, LED2 ‘nin yandığı ve pın 2 kodunun şifre unutulduğunda kullanılacağı durumlarıdır.program ,hatalı şifre yazılımından dolayı kitlenmişse bu zamanlayıcı çalışmaz . Her türlü güvenlik önlemini aldım .

PIN 2 KODU:

PIN 2 Kodu 45 defa “1“tuşuna sonra “#” 10 defa “0”tuşuna ve “#”tuşuna basılıp tamamlanır. Bu kodu yanlış girerseniz Program açılmaz. Bu kodları sadece asm içinde değişir.

ŞİFRE DEĞİŞTİRME:

Şifre değiştirmek için önce eski şifre girilir ve kilit açılır. Sonra RA4’e bağlı şifre değiştir butonuna basılır.RB7 ‘ye bağlı LED1 yanınca buton bırakılır . yeni şifre yazılıp “#” tuşuna basılır ve LED1 söner.

ŞİFRE UNUTULURSA :

Şifre unutulduğu zaman açmanın sadece iki yolu var . Bunlar:

1- PIC 16F84 ‘ü programlama kartına takıp EEPROM veri kısmında şifre görülür ( EEADR 0……9 arası ) EEADR 11 de en son kaç haneli şifre girildiği görülür.

2- Şifre değiş butonu ile “5”tuşuna basılı tutulur. Bir süre sonra LED2 ve LED3 birlikte sürekli yanar .pin 2 kodu girilir. Daha sonra LED 1 ışık verir ve diğer ledler söner.yeni şifre yazılıp “#”tuşuna basılır .

NOT: PIN 2 KODUNU ASM DOSYASINDAN DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ ( KILIT ETİKETİNDEN SONRASINI İNCELEYİN )

DEVRENİN TÜM DOSYALARINI İNDİRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYIN

VİDEO:


Yorum Yaz